نامه اعتراضی ناشران و کتابفروشان به وزیر آموزش و پرورش

پیرو اعلان سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش مبنی بر فروش کتب درسی به شکل متمرکز از طریق سایت مربوط، کتابفروش تهران و برخی شهرستان‌ها طی تماس‌هایی با اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران ضمن اعتراض به این تصمیم وزارتخانه آموزش و پرورش، از این اتحادیه درخواست پیگیری و مساعدت کردند.

به‌دنبال اعتراض و درخواست همکاران کتابفروش، هومان حسن‌پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، طی نامه‌ای که رونوشت آن به رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی نیز ارسال شده، با اشاره به آسیب‌های فرهنگی و مادی این تصمیم، درخواست جلوگیری از اجرایی شدن این تصمیم کرده است.

متن این نامه بدین شرح است:
جناب آقای سید محمد بطحایی
وزیر محترم وزارت آموزش و پرورش
با سلام و احترام

پیرو اعلان سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی آن وزارتخانه محترم پیرامون نحوه فروش کتب درسی (غیر از دوره ابتدایی) به شکل متمرکز از طریق سایت و تحویل در مدارس مراتب ذیل به عرض می‌رسد.

همانطورکه مستحضر هستید ترویج کتاب و کتاب‌خوانی از دغدغه‌های جدی متولیان فرهنگی کشور است و وزارت آموزش و پرورش یکی از مهم‌ترین این متولیان است؛ از سوی دیگر فروش کتب درسی دانش‌آموزان در کتابفروشی‌های بخش خصوصی علاوه بر تجلی سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران در اجرای اصل ۴۴ (بخش خصوصی سازی) درچند دهه اخیر است، مقطع حساس و تأثیر‌گذاری در سال است که محصلین و خانواده‌های آن‌ها به کتابفروشی‌ها مراجعه کرده، علاوه بر تهیه کتب درسی، سایر کتب هم، در معرض دید آن‌ها قرار می‌گیرد و موجب رونق نسبی در کتاب‌فروشی‌ها و آشتی بیشتر با کتاب از سوی مخاطبین می‌شود.

توزیع کتب درسی توسط مدارس علاوه بر اینکه رویه چند دهه عملیاتی شدن اصل ۴۴ در مبحث کتب درسی را در اذهان مخدوش می‌کند، خسارت فراوانی به کتاب‌فروشان وارد می‌کند که در شرایط اقتصادی امروز می‌تواند جبران‌ناپذیر تعبیر شود؛ لذا مستدعی است دستورات لازم را جهت جلوگیری از ضایعات آتی مبذول فرمایید.

برچسب ها :